czwartek, 14 lipca 2016

Co sądzę o muzyce

Sądzę że współczesna muzyka „schodzi na psy”. Coraz mniej muzyki w muzyce. Z czego powinna składać się muzyka. Za Wikipedią „ struktury muzyczne składają się z rytmu, melodii oraz harmonii”. No właśnie składają się z rytmu, melodii i harmonii a obecnie we współczesnej muzyce komercyjnej dominuje tylko rytm. Melodia umarła. Harmonia także. Jeszcze utwory z lat 90 starały się mieć jakąś melodię czy to z gatunku pop, rock, trance czy nawet techno. 
Obecnie zamiast linii melodycznej liczy się tylko dobry rytm i efekty dźwiękowe produkowane na komputerach w studiach nagraniowych. Gdzie te czasy, kiedy artysta siadał do fortepianu i tworzył melodię zapisując ją na papierze nutowym. Można powiedzieć, że jeśli chodzi o muzykę to cofamy się do prehistorii gdzie znowu cytat z Wikipedii... „Oprócz śpiewających ptaków, obserwowano też małpy bębniące w puste pniaki” Tak opisywano prehistoryczną muzykę. Nie wiem jak Wy ale ja dostrzegam coraz więcej podobieństw do małp bębniących w puste pniaki  Chodzi mi po głowie obraz np. Beethovena „naparzającego” na perkusji. Czy wtedy tworzyłby takie piękne dzieła? Raczej nie bo muzyka bez melodii moim zdaniem nie jest muzyką.
Ale żeby nie było tak pesymistycznie to chciałem napisać o jeszcze jednej rzeczy. Mimo pogarszającej się, jakości współczesnej muzyki można odnaleźć jeszcze kilka „perełek” i to w każdym gatunku muzyki. Tak tak nawet w Disco Polo!  Przykłady takich perełek postaram się wrzucić już niebawem.
A Wy co sądzicie o muzyce jakie jest Wasze zdanie? Chętnie poczytam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz